مطالب اینترنتی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
شنبه 16 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : نویسندهمفیدستان:

بامداد – در فصل زمستان با خشک و سرد شدن هوا میکروب‌ها و ذرات معلق شرایط محیطی را برای ابتلا به حساسیت و سرماخوردگی‌ها فراهم می‌کنند. یکی از راه‌هایی که می‌تواند عوامل بیماری‌زا را از محیط زندگی شما دور نگه دارد، استفاده از دستگاه‌های بخور است. علاوه براین مرطوب کردن هوا و از بین بردن باکتری‌ها شرایط بهتری را برای تنفس و مراقبت از پوست فراهم می‌کند.

دستگاه‌های بخور یا همان رطوبت‌سازهای خانگی با کنترل رطوبت محل کار یا زندگی ما دمای محیط را متعادل کرده و برای از بین رفتن حساسیت‌های فصلی افراد مبتلا به آلرژی یا خشکی پوست گزینه مناسبی به شمار می‌روند اما پیش از تهیه و استفاده از این دستگاه‌ها اطلاعاتی لازم است تا با کمک آنها سراغ بهترین‌ها بروید. دستگاه‌های بخور با ایجاد رطوبت از خشکی پوست بدن و مخاط بینی جلوگیری می‌کنند و به عنوان یکی از راه‌های کمکی در درمان عفونت‌های دستگاه تنفسی استفاده می‌شوند. معمولا توصیه می ‌شود در اتاق کودکان و خردسالان از بخور گرم استفاده شود، در عین حال استفاده از این دستگاه‌ها نباید دایمی باشد؛ چراکه رطوبت زیاد حملات آسم و آلرژی را تشدید می ‌کند.

استفاده از دستگاه‌های بخور گرم، در فصل‌های سرد سال توصیه می‌شود.

بخور سرد، باعث خنک شدن هوای اتاق می‌شود. بنابراین در آب و هوای گرم یا فصول گرم سال ترجیح داده می شود. بخور گرم بیشتر برای کسانی مورد استفاده است که دچار التهاب مجاری تنفسی فوقانی نیستند.

اگر تنها برای مرطوب شدن هوا از بخور استفاده می‌‏کنیم، بهتر است از بخور گرم استفاده کنیم. اما بیمارانی که التهاب حاد مجاری تنفسی فوقانی دارند می‏‌توانند از بخور سرد استفاده کنند تا بیماری‌شان تشدید نشود.

توصیه می‌شود در فصولی که عمدتا در هوا گرد و غبار پراکنده است، برای جلوگیری از انتشار ویروس‌ها و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از بخور استفاده شود. زمانی که فرد نیاز به مرطوب کردن راه هوایی دارد یا دچار چسبندگی راه هوایی شده و یا در دفع خلط با مشکل مواجهه است، استفاده از بخور، کمک‌کننده است.

در فصل زمستان با شیوع سرماخوردگی و احتقان بینی و تنگی نفس خیلی‌ها به فکر خرید دستگاه بخور می‌افتند.شاید این سوال برای شما هم مطرح شده باشد که آیا دستگاه های بخور برای سلامتی مفیدند؟ آیا می‌توان از دستگاه بخور برای درمان استفاده کرد ؟ اصلا بخور دادن فایده‌ای هم دارد؟ برای پاسخ به این سوال سعی کردم از مطالب مستندی که توسط اساتید دانشگاه های علوم پزشکی مطرح شده بود استفاده نمایم ،تا شاید جواب به این سوالات تسهیل شود .ابتدا به مطالبی پیرامون رطوبت هوا می پردازیم :

رطوبت هوا
رطوبت به میزان بخار آب موجود در هوا گفته می ‌شود . رطوبت نسبی داخل منزل اگر به ۴۵ درصد برسد کاملا ایده‌آل است، اما در صورتی که این میزان کمتر از ۳۰ درصد باشد، خیلی خشک محسوب می ‌شود.از طرفی رطوبت نسبی هرگز نباید از ۵۰ درصد تجاوز کند. برای اندازه گیری رطوبت داخل خانه می توان سه قطعه قالب یخ کوچک را داخل یک لیوان قرار داد و به آن آب اضافه کرد. بعد از سه دقیقه اگر رطوبت روی سطح خارجی لیوان شکل نگرفت، یعنی هوای داخل خانه خیلی خشک است و باید مرطوب شود. اضافه کردن سه تا چهار لیتر آب در هوا، رطوبت نسبی یک خانه ی صد متری را با فرض ثابت بودن دما، از ۵ درصد به ۶۰ درصد افزایش می‌ دهد.

اثرات مفید رطوبت هوا بر بیماریها ونظر متخصصین
برای جلوگیری از انتشار ویروس‌ها و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا خصوصا در فصولی که عمدتا در هوا گرد و غبار پراکنده است، به اثرات مفید رطوبت هواتوجه می‌شود وزمانی که فرد نیاز به مرطوب کردن راه هوایی دارد یا دچار چسبندگی راه هوایی شده و یا در دفع خلط با مشکل مواجهه است استفاده از بخور، کمک‌کننده است.دکتر محمدرضا فدایی، فوق ‌تخصص بیماری ریه و عضو هیات علمی دانشگاه شیراز معتقد است:” استفاده از بخور بروز سرماخوردگی، حملات سردردهای سینوسی، آلرژی، آسمو بیماری ‌های تنفسی را کاهش می دهد و اگر از دستگاه های بخور به طور صحیح استفاده شوند، می ‌توان از خشکی پوست بدن و پوشش مخاط بینی و گلوجلوگیری کرد ” . دکتر سید عباس صفوی ‌نائینی، متخصص گوش و حلق و بینی و استاد دانشگاه شهید بهشتی معتقد است :”دردرمان سینوزیت ، بخور گرم و مرطوب بسیار مفید است. وموجب می ‌شود ترشحات، نرم شده و از سینوس راحت ‌تر خارج شوند و علائم سینوزیت برطرف شود.” (هوای سرد و خشک موجب می‌ شود مژه‌های سینوس از کار بیفتند و نتوانند مواد داخل سینوس را تخلیه کنند و موجب سینوزیت شوند. با بخور دادن این مژه‌ها دوباره فعال می‌ شوند.)همچنینبخور آب برای رفع خشکی پوست خوب است و فرد را شاداب‌تر می‌کند به گفته دکتر غلامحسین غفارپور،متخصص پوست و مو و مدیر گروه دانشگاه علوم پزشکی تهران “خانواده‌هایی که زمینه حساسیت و آلرژی دارند و در فصل‌های خاص سوزش، آبریزش ، یا خارش چشم و یا خارش پوست، کهیر یا دیگر علامت‌های آلرژیک مانند علایم آسم دارند. می‌توانند با استفاده از بخار آب، هوای مطبوع‌تری را در فصل سرد داشته باشند”.دکترحسین طباطبایی ،متخصص پوست ،استاد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است:”درمورد کودکانی که دچار اگزمای اتوپیک هستند، بهتر است از دستگاه های بخوردهنده ای که فضایاتاق خواب کودک را مرطوب می کند استفاده شود. به خصوص در مناطق خشک مانند تهران واستان های مرکزی کشور و افرادی که دچار پوست خشک یا بیماران اگزمایی ارثی هستند استفاده از دستگاه ‌های بُخور یا رطوبت ساز توصیه می شود .”از طرفی عوامل محیطی مانند دود سیگار قرار گرفتن در معرض باد، استفاده طولاتی مدت از رایانه و پلک زدن مداوم در چند ثانیه، باعث خشکی چشم می شود، و کودکان و سالمندان بیش از سایر افراد دچار خشکی چشم می شوند. دکترجمشید آذر نژاد استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است : “خشکی چشم شایع ترین بیماری چشمی است ، که سرما باعث تشدید آن می شود و استفاده از دستگاه بخور برای پیشگیری از ابتلا به خشکی چشم مفید است.”

به طور خلاصه می خواهیم بدانیم چرا دستگاه بخور بخریم :

آیا شما از مضررات هوای خشک برای مجرای تنفسی ، سینوزیت ، پوست و مو خود آگاه هستید؟

آیا شما میدانید که حفظ سطح رطوبت ۴۲ الی ۴۵ درصد باعث کاهش۶۰ درصدی ضریب انتقال ویرس ها و میکرو ارگانیسم های بیماری زا میشود ؟

ایا میدانید اکثر پزشکان متخصص اطفال استفاده از دستگاه بخور سرد را در اتاق کودک به ویژه در فصل زمستان برای جلوگیری از خشکی مجرای تنفسی و بهبود سرفه های مزمن توصیه میکنند.

بیماران مبتلا به اسم از اهمیت هوای مرطوب برای کاهش حملات آسم با خبرند و میدانند که هوای مرطوب کیقیت تنفس را به شدت بهبود میبخشد

خشک شدن پوست صورت ، دست ، آرنج و ترک برداشتن لبها در فصل زمستان که هوای محل استراحت ما به شدت خشک است معمول است. به‌طور کلی رطوبت ایده‌آل برای داخل منزل و هر فضای بسته دیگر بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است اما از آنجایی که معمولا این مقدار در محیط‌های پر رفت و آمدمان کمتر از مقدار استاندارد است باید از دستگاه‌های بخور استفاده کرد. چراکه دستگاه‌های رطوبت‌ساز با افزایش بخار آب در هوا خشکی محیط را برطرف و رطوبت را به میزان لازم در محیط ایجاد می‌کنند.

بنابراین از آن جای که سطح رطوبت هوا در زمستان کاهش و در تابستان افزایش می‌یابد، استفاده از بخور‌های گرم و سرد برای از بین بردن مشکلات و علائم سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی پیشنهاد می‌شود.

دکتر مهدی فراهانی، متخصص گوش و حلق و بینی : « معمولا توصیه می ‌شود در اتاق کودکان و خردسالان از بخور گرم استفاده شود، در عین حال استفاده از این دستگاه‌ها نباید دایمی باشد؛ چراکه رطوبت زیاد حملات آسم و آلرژی را تشدید می ‌کند. دستگاه‌های بخور با ایجاد رطوبت از خشکی پوست بدن و مخاط بینی جلوگیری می‌کنند و به عنوان یکی از راه‌های کمکی در درمان عفونت‌های دستگاه تنفسی استفاده می‌شوند. استفاده از دستگاه‌های بخور گرم، در فصل‌های سرد سال توصیه می‌شود. بخور سرد، باعث خنک شدن هوای اتاق می‌شود. بنابراین در آب و هوای گرم یا فصول گرم سال ترجیح داده می شود. بخور گرم بیشتر برای کسانی مورد استفاده است که دچار التهاب مجاری تنفسی فوقانی نیستند. اگر تنها برای مرطوب شدن هوا از بخور استفاده می‌‏کنیم، بهتر است از بخور گرم استفاده کنیم. اما بیمارانی که التهاب حاد مجاری تنفسی فوقانی دارند می‏‌توانند از بخور سرد استفاده کنند تا بیماری‌شان تشدید نشود.»

دستگاه ‌های بُخور یا رطوبت ساز یکی از این راه های افزایش رطوبت هوا هستند که دو نوع بُخور گرم و سرد دارند. اگر تصمیم خودتان را برای خرید دستگاه بخور گرفته‌اید، بهتر است هدف خود را هم از تهیه آن مشخص کنید. حتی می‌توانید با مشورت با پزشک مربوطه و ارائه پیشینه‌ای از حساسیت، بیماری و حتی شرایط محیطی که در آن قرار دارید، بهترین انتخاب را داشته باشید. مطمئنا پزشک شما به شما خواهد گفت که بخور گرم برای شما بهتر است یا بخور سرد.

دستگاه بخور گرم ،فواید ،معایب

از دستگاه های بخور گرم معمولا در هوای سرد استفاده می ‌‌شود .همچنین احتمال رشد باکتری،‌ قارچ و کپک در مخزن این نوع کم است .اگر تنها برای مرطوب شدن هوا از بخور استفاده می‌کنیم بهتر است از نوع گرم باشد، چون در تسکین گرفتگی بینی و عفونت‌های مجاری تنفسی و همچنین کاهش شدت و درد سرفه‌های خشک مفید است و در عین حال امکان افزودن مواد ضد عفونی کننده گیاهی(مثل اکالیپتوس) و خوشبو کننده در بسیاری از آن ها وجود دارد. البته معایبی هم دارند. مثلا مصرف انرژی برق در آن ها بالاست و احتمال سوختگی با بخار داغ یا با آب داخل مخزن آنها وجود دارد.

برای اینکه کمی از تفاوت‌های سرد و گرم بودن دستگاه‌های رطوبت‌ساز بدانید، بهتر است بگوییم بخور‌های گرم توصیه بیشتر پزشکان برای فصول سرد سال است و با مرطوب نگه داشتن محیط در درمان گرفتگی و عفونت‌های مجاری تنفسی و کاهش ذرات معلق حساسیت‌زا و رفع سرفه‌های خشک موثر است. این نوع بخور برای افرادی که با شروع نیمه دوم سال از بیماری سینوزیت رنچ می‌برند هم گزینه بسیار مناسبی است. در دستگاه بخور گرم آب به کمک المنتی حرارتی گرم شده و بعد از تبدیل به بخار در فضا منتشر می‌شود.

معایب:

بخورهای گرم به دلیل المنت حرارتی نسبتا قوی به کار رفته سر و صدا و مصرف برق بیشتری خواهد داشت و از معایب دیگر آن هم داغ شدن دستگاه است که نباید در دسترس کودکان و افراد مسن قرار گیرد.

مزایا :

این بخور در زمستان بهترین گزینه برای فرار از خشکی و التهاب‌های تنفسی و پوستی است.

دستگاه ‌ بخور سرد ،فواید ،معایب

بخورهای سرد نسل جدید بخورهای گرم هستند و باعث میشوند ذرات آب و بخار بیشتری وارد مجرای تنفسی شود.دستگاه های بخور سرد به سه گروه رطوبت ‌ساز پروانه ‌ای، رطوبت ساز اولتراسونیک و رطوبت‌ ساز تبخیری تقسیم می‌ شوند.دستگاه های بخور سرد بوسیله روشهای پیشرفته اولتراسوند این قابلیت را دارند که بتوانند بر خلاف بخور های گرم ایجاد ذرات بسیار ریز کنند.در نوع رطوبت سازهای تبخیری در صورت افزایش رطوبت نسبی هوا، خروج بخار آب از دستگاه را کاهش یافته ودستگاه به طور خودکار عمل می ‌کند. از بخور سرد معمولا در فصل تابستان استفاده می‌ شود. دستگاه های بخور سرد کم صدا تر از نوع گرم هستند و مصرف انرژی برق در آن ها کمتر است و از آنجایی که بخار آنها سرد است ، خطر سوختگی (به‌ویژه برای خردسالان) ایجاد نمی‌کنند .اما معایبی نیز دارند، مثلا آب سرد محل مناسبی برای تکثیر قارچ‌ ها و باکتری‌ هاست و از آن جایی که در بخور سرد قطرات آب به هوا پراکنده می‌ شوند، این مواد زیان ‌آور به همراه آب در فضای اتاق منتشر می ‌شوند . (البته رطوبت سازهای تبخیری از این قاعده مستثنا هستند) .از طرف دیگر در بخور سرد، مواد معدنی موجود در آب در هوا پراکنده می ‌شوند ومواد معدنی موجود در آب به صورت گرد و غبار در محیط خانه پخش می ‌شوند.

این دستگاه تایید شده متخصصان برای افراد مبتلا به انواع آلرژی و خشکی پوست است تا با مرطوب و خنک نگه داشتن محیط، کنترل گرد و غبار و بوی بد ضمن فراهم کردن شرایط تنفس راحت‌تر، علائم جزئی حساسیت، سرماخوردگی و استرس‌ها را از بین برده و طراوت و شادابی را در فضا پراکنده کند.

مزایا:

بخورهای سرد به دلیل مصرف کمتر برق و نداشتن خطرهای احتمالی مانند سوختگی و جلوگیری از دم نکردن هوای محیط پیشنهاد بهتری برای فصل‌های بهار و تابستان و همچنین ضدعفونی‌کننده موثر محیط کار یا اتاق کودکان به حساب می‌آیند.

معایب:

بخور سرد محل مناسبی برای تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌هاست و همزمان با پراکنده شدن قطرات بخار، باکتری‌ها هم به همراه آب در فضای اتاق منتشر می‌شوند، بنابراین مخزن بخورهای سرد باید هر روز با آب و مواد شوینده شسته شود.

طبیعی‌ترین دستگاه بخور برای کودکان

هیچ چیز برای والدین ناراحت کننده‌تر از شنیدن صدای سرفه کودکشان نیست. این مشکل به قدری باعث ناراحتی والدین می‌شود که تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا کودکشان بهبود یابد. هوای خشک به ویژه در فصل زمستان عامل اصلی ایجاد سرفه در کودکان و سالمندان است که با دستگاه‌های بخور می‌توان مجاری تنفسی را بهبود بخشید و سرفه‌ها را از بین برد. افراد حتما باید در نظر داشته باشند که دستگاه بخور باید در فاصله‌ای مناسب با کودک و یا سالمند قرار بگیرد و رطوبت آن باید قابل تنظیم باشد. بخور آب گرم برای تمامی بیماری‌های تنفسی به غیر از بیماری برونشیولیت و خروسک اطفال که بخور با آب سرد برای آن مفید است، توصیه می‌شود

بخور آب گرم بهترین درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا است

دکتر مهرزاد بحتویی ، فوق تخصص بیماری های ریه :

«بیماری سینوزیت یکی از بیماری‌های شایع فصل زمستان است که عامل آن باکتری است و به صورت سردرد، ترشحات چرکی از بینی و سرفه شدید بروز می‌کند. فرد مبتلا به این بیماری در مرحله حاد با گرم نگه‌داشتن خود، بخور آب گرم و اکالیپتوس و استراحت بهبود پیدا می‌کند و در مرحله مزمن علاوه بر استفاده از بخورها نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک نیز دارد. برخورد باد سرد به سر و صورت فرد مبتلا به سینوزیت موجب تشدید بیماری می‌شود. سرماخوردگی و آنفلوانزا نیز از شایع‌ترین بیماری‌های تنفسی ویروسی فصل زمستان است.

نکته قابل توجه در بیماری‌های ویروسی قابل انتقال بودن از طریق عطسه و سرفه است که ویروس آن در هوا پخش و وارد دستگاه تنفسی می‌شود. بهترین درمان سرماخوردگی، آنفلوانزا و سینوزیت استفاده از بخور آب گرم، بخور اکالیپتوس و استراحت است. بیماری آسم در فصل زمستان تشدید می‌شود و فرد مبتلا باید خود را گرم نگه دارد و از برخورد هوای سرد به سر و صورت باید جلوگیری کرد و از ماسک استفاده شود. استفاده از بخور آب گرم برای بیمار مبتلا به آسم توصیه می‌شود، ولی بخور با اکالیپتوس برای این بیماران مضر است. بخور آب گرم برای تمامی بیماری‌های تنفسی به غیر از بیماری برونشیولیت و خروسک اطفال که بخور با آب سرد برای آن مفید است، توصیه می‌شود».

نکاتی در باره خرید دستگاه بخور

 • پیش از خرید دستگاه بخور باید تصمیم بگیرید که تمایل به خرید چه نوع دستگاه بخوری ‌دارید و به چه منظور می‌خواهید این دستگاه را خریداری کنید؟ بخور گرم می‌خواهید یا بخور سرد؟ بنابراین مشورت با پزشک را فراموش نکنید. ا گر کودک، سالمند، بیمار مبتلا به آسم و آلرژی، بیماری ‌های تنفسیو قلبیدارید، حتما پیش از خرید دستگاه بخور، با یک پزشک متخصص مشورت کنید .چرا که میزان رطوبت تولیدی برای این افراد باید محاسبه شده و دقیق‌تر باشد.
 • دستگاه‌های بخور در سایزهای مختلف و قابلیت‌های متعدد در بازار وجود دارند که بهتر است برای خرید به داروخانه‌ها، فروشگاه ها و یا سایت‌های معتبر اقدام به خرید کنید و از استاندارد بودن آنها مطمئن شوید.
 • دستگاه را حتما پیش از خرید امتحان کنید تا بعد از اطمینان از سالم بودن دستگاه از نوع عملکرد و صدایی که حین کار ایجاد می‌کند، آگاهی کامل داشته باشید، بعضی از دستگاه‌ های بخور صدای زیادی از خود تولید می ‌کنند و آزاردهنده هستند.
 • جنس‌های نامرغوب به وفور در بازار وجود دارند که بهتر است شما سراغ دستگاهی بروید که جنس مخزن و بدنه آن مواد مرغوب و مناسب تولید شده باشد.
 • دستگاه‌های مجهز به تایمر اتوماتیک و تشخیص رطوبت محیط و تنظیم میزان بخار با توجه به میزان آب مصرفی و مصرف برق به مراتب از موارد مشابه به صرفه‌تر و مناسب‌تر هستند.
 • فراموش نکنید پیش از خرید، تمامی مشخصات دستگاه و نحوه به کار انداختن آن را از فروشنده بپرسید. گروهی از رطوبت سازها اتوماتیک و کم‌ مصرف ‌ترند و قابلیت تنظیم میزان بخار و مواد افزودنی را دارند. حتما پیش از خرید، مشخصات دستگاه و چگونگی به کار انداختن آن را از فروشنده بپرسید.
 • دستگاه بخور یک وسیله یک بار مصرف نیست و باید باید از مواد مناسب و مرغوب ساخته شده باشد. به جنس دستگاه دقت کنید. انواع مختلفی از این دستگاه ‌ها در بازار موجودند، اما بعضی از آن ها از پلاستیک‌ های نامرغوب ساخته شده‌اند و هنگام تولید بخار، بوی نامطبوعی ایجاد می‌ کنند.
 • ظرفیت مخازن دستگاه‌ های بخور از ۳ لیتر تا ۵ لیتر متغیر است که با توجه به نیاز و مکان مورد نظر خود، می توانید یکی از آنها را بخرید

نکات مهم بعد از خرید دستگاه

نگهداری دستگاه‌ های بخور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.دستگاهی که تمیز نباشد، می‌تواند مشکلاتی را برای سلامت شما ایجاد کند. مخازن و فیلتر کثیف این دستگاه‌ها می‌تواند مکانی مناسب برای رشد قارچ ها و باکتری‌ها باشد. این‌گونه دستگاه‌های آلوده، بخصوص برای افرادی که آسم و آلرژی دارند مشکل ساز خواهد شد.برای این‌که دستگاه را از هرگونه باکتری، قارچ و کپک حفظ کنید، بهتر است به دستورالعمل نگهداری آن دقت داشته باشید و بهتر است نکاتی زیر را در نظر بگیرید:

 • از آن جای که این دستگاه وظیفه مطلوب کردن فضای پیرامون و تنفس سالم شما را بر عهده دارد، باید تمام نکات بهداشتی لازم را در نگهداری از این دستگاه در نظر بگیرید.
 • به دلیل بالا رفتن رطوبت و تاثیر آن در تشدید حساسیت‌ها این دستگاه را به‌طور دایم روشن نگاه ندارید. استفاده‌های ۳۰ دقیقه به فاصله هر پنج ساعت مناسب است.
 • افزایش رطوبت می‌تواند تنفس کودکان وبزرگسالانی را که مبتلا به آسم هستند را دچارمشکل کند همچنین روشن بودن مداوم دستگاه بخور موجب رشد قارچ در آن و بروز آلرژی می شود. اگر در خانه فرد سالمند یا کودک دارید، هرگز دستگاه بخور را در دسترس آنها قرار ندهید و اگر بیمار مبتلا به آسم و آلرژی، بیماری های تنفسی و قلبی دارید، حتما پیش از خرید دستگاه بخور، با یک پزشک متخصص مشورت کنید. زیرا میزان رطوبت هوا برای این افراد باید محاسبه شده و دقیق تر باشد. معمولا به مبتلایان بیماری های آسم، آلرژی و سینوزیت، استفاده از دستگاه های بخور سرد توصیه می شود.
 • آب داخل مخزن را مرتب عوض کنید.در صورت امکان هر روز آب داخل مخزن را خالی کرده وکل دستگاه را با آب و مواد پاک‌ کننده بشویید و پس از خشک کردن، دوباره مقداری آب داخل آن بریزید.
 • مخزن آب دستگاه بخور بعد از چند روز استفاده و با کم شدن آب درونش محیط مناسبی برای رشد قارچ‌ها و میکروب‌هاست پس هر ۳ روز یکبار دستگاه را تمیز کنید. البته حتما دقت داشته باشید قبل از تمیز کردن، دستگاه را از برق بکشید. سپس املاح و جرم آب را پاک کنید.
 • در صورتی که دستگاه فیلتر دارد، آن را هر چند وقت یکبار با فیلتری جدید جایگزین کنید.
 • در بخور سرد، باید مخزن را با آب مقطر یا آب جوشیده سرد شده پر کرد.
 • از مواد غیرمجاز در داخل مخزن آب دستگاه استفاده نکنید.
 • هنگامی که می‌خواهید دستگاه را برای مدتی کنار بگذارید، آب آن را خالی و دستگاه را تمیز کنید. برای استفاده مجدد نیز ابتدا دستگاه را تمیز کرده و سپس دوباره آن را به کار برید.
 • دستگاه‌های قدیمی را با مدلی جدیدتر جایگزین کنید.

دکترکوشانفر متخصص کودکان و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص چگونگی استفاده صحیح از دستگاههای بخور معتقد است که

” برای یک فضای بسته ۱۰۰ متری روشن بودن دستگاه برای مدت یک الی ۲ ساعت در شب‌ها کافی است و استفاده بیش از حد از این دستگاه باعث می‌شود هوای اتاق بیش از اندازه لازم مرطوب شده و در نتیجه رشد و نمو مایت‌ها و قارچ‌ها و همچنین بروز آلرژی‌های حساسیتی را در پی خواهد داشت.” دکتر غلامحسین غفارپور،متخصص پوست و مو، مدیر گروه دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است :”ازآنجا که استفاده از دستگاه‌های بخور سرد و بخور گرم در خانواده‌ها رایج شده است، بای توجه داشت که بخاری که سرد باشد، لایه شاخی پوست را می‌شکند ولی مختصر دمای آن در حد ۱۴ تا ۲۰ درجه می‌تواند لطافت خاصی به پوست ببخشد.”

معرفی چند دستگاه بخور مناسب و قابل اطمینان:

اگر در مورد دستگاه بخور اطلاعات کاملی کسب کرده اید و باتوجه به شرایط و نیازهای خود تصمیم به خرید دستگاه بخور گرفته اید در ادامه مطلب جهت حسن ختام چند دستگاه بخور مناسب معرفی می شود. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

منبع :آرشاکولینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب همه چیز درباره دستگاه بخور در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :همه چیز درباره دستگاه بخور
http://mofidestan.ir/%d9%87%d9%85%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%af%d8%b3%d8%aa%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a8%d8%ae%d9%88%d8%b1/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic